• Tel.: 0056 764 234 5621
  • E-Mail: biuro@knx-polska.pl
Cart

o KNX

Czym właściwie jest standard KNX  ?

Twój dom, Twoja kontrola.

Twój Dom. Twoja Kontrola.

Standard KNX jest pierwszym otwartym systemem inteligentnego domu lub budynku (czyli automatyki budynkowej).
Dzięki temu standardowi tworzenie oszczędnych i bezpiecznych domów jest prostsze. Zobacz na prezentacji co znaczy.

Standard KNX pozwala na zarządzanie urządzeniami elektronicznymi w budynku (domu, biurowcu, hotelu, itp.) za pomocą instalacji elektrycznej lub bezprzewodowej. Systemy oparte o KNX pozwalają zarządzać między innymi oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, systemami bezpieczeństwa, monitoringiem czy nagłośnieniem.

KNX (do Standard KONNEX) jest pierwszym otwartym standardem zarządzania inteligentnym budynkiem. Powstał w 2003 roku dzięki współpracy Stowarzyszenia KONNEX i Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego Elektrotechniki (norma EN 50090; w 2006 stał się międzynarodowym standardem – ISO/EIC 14543-3).
Dzięki otwartości, urządzenia oparte o standard KNX ma w swojej ofercie ponad 200 producentów. Zgodność z jednym systemem zapewnia kompatybilność i łatwość tworzenia instalacji – połączenie elementów różnych firm jest proste.
Każdy z produktów zgodnych ze standardem KNX może być włączony w jeden system. Ułatwia to projektowanie instalacji inteligentnych budynków – zarówno jeśli chodzi o wygląd i funkcjonalności kontrolerów, jak i szeroką ofertę aktorów i sterowników zgodnych z tym standardem.

Inteligentne domy w standardzie KNX to coś więcej niż zoptymalizujemy zużycie energii oraz ciepła w Twoim domu. To styl życia ale krok w stronę ekologii i ograniczenia zużycia energii.

Kontrola nad urządzeniami elektrycznymi w domu, jaką oferują urządzenia zgodne ze standardem KNX, pozwala na optymalizację zużycia energii.
Dostosowanie jasności oświetlenia w zależności od natężenia światła słonecznego lub pory dnia pozwala obniżyć rachunki za prąd i stworzyć przyjazną atmosferę – zarówno do pracy w biurze jak i wieczornego odpoczynku w salonie.
Innymi słowy: urządzenia oparte o standard KNX mogą działać dokładnie wtedy, kiedy powinny działać i ani chwili więcej. Pozwala to zmniejszyć zużycie prący, a w efekcie – rachunki i negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Przewodowa magistrala KNX oraz zasilanie dostarczane do podłączonych urządzeń sprawiają, że sterowniki czy kontrolery nie potrzebują zasilania bateryjnego. Zapewnia to sporą wygodę (brak konieczności cyklicznej wymiany baterii ani spadków jakości sygnału przy niskim poziomie baterii) oraz niweluje koszty środowiskowe związane z przechowywaniem i utylizacją baterii.